مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

افرادی که در آستانۀ تصمیم‌گیری برای ازدواج قرار دارند با چالش‌های متنوعی روبرو شده و بعضاً دچار سردرگمی و اضطراب می‌شوند و ممکن است این فشار مانع از آن باشد که تصمیم درستی اتخاذ کنند. جلسات مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند با رویکرد بی‌طرف و آگاهی دهنده کمک شایانی برای هر دو طرف باشد.
برای دریافت فایل پاورپوینت نکات مهم مشاوره پیش از ازدواج اینجا کلیک کنید

از اهداف مهم مشاوره قبل از ازدواج می‌توان موارد ذیل را برشمرد:

 • بررسی و پیش‌بینی مشکلات و تعارض احتمالی میان طرفین در آینده
 • شناسایی شاخص‌های پیش‌بینی شکست که شامل خیانت، بد رفتاری، خشونت و … است
 • کمک به فرایند شناخت طرفین از خود و دیگری (خودآگاهی و دیگرآگاهی)

نکتۀ حایز اهمیت در جلسات مشاوره قبل از ازدواج مشارکت فعال طرفین است. تصور نادرستی که غالباً در مورد مشاوره‌های ازدواج وجود دارد این است که زوجین انتظار دارند، مشاور با قطعیت به آن‌ها بگوید که باهم ازدواج کنند یا خیر، یعنی به جای طرفین تصمیم‌گیری کند! اما نقش مشاور رساندن افراد به سطحی از آگاهی‌ است تا خودشان بتوانند با توجه به حقایق موجود تصمیم درستی برای آیندۀ رابطه‌شان اتخاذ کنند.

مشاوره پیش از ازدواج برای چه کسانی مفید است؟

مشاوره پیش از ازدواج برای همه زوج‌هایی که به تعهد بلندمدتی مانند ازدواج فکر می‌کنند، سودمند است. به طور معمول، هدف مشاوره پیش از ازدواج شناسایی و رسیدگی به هرگونه زمینۀ بالقوه تعارض در یک رابطه، قبل از تبدیل شدن آن مسائل به نگرانی جدی، و آموزش راهبردهای مؤثر برای بحث و حل تعارض به طرفین است. افرادی که قبل از ازدواج به دنبال مشاوره هستند ممکن است متوجه شوند که مشاورۀ پیش از ازدواج می‌تواند به آنها کمک کند تا انتظارات خود را در مورد پیوندی بهتر درک کنند و هر گونه تفاوت مهم را در یک محیط امن به گفتگو بنشینند. در جلسات مشاوره زوجین همچنین می‌توانند مهارت‌های ارتباطی و راه‌های حل تعارض را توسعه دهند و هر ترسی که ممکن است در مورد ازدواج داشته باشند، خواه این نگرانی‌ها ناشی از سابقۀ رابطه شخصی، پیشینه خانوادگی یا موارد دیگر باشد، برطرف کنند. از سوی دیگر تحقیقات نشان داده است که مشاوره پیش از ازدواج برای همه زوجین ضروری می‌باشد، حتی کسانی که ازدواج فامیلی و شناخت طولانی مدت از یکدیگر دارند. شروع تعهدی مانند ازدواج با مشاوره زوجین نه تنها مفید است بلکه می‌تواند به هر یک از طرفین کمک کند تا افکار مشوش، نگرانی‌ها و انتظارات خود را برطرف کنند. این فرایند به زوجین کمک می‌کند تا نگرانی‌هایی را که پیش‌بینی می‌شود در طول رابطه‌شان ایجاد شود برطرف کنند، همچنین می‌تواند به آن ها کمک کند تا زمینه‌هایی را که ممکن است در آینده منجر به درگیری شوند، شناسایی کنند ( مانند امور مالی، روش‌های تربیت فرزند، اهداف شغلی، و پویش‌های خانوادگی و…)

اهمیت مشاوره پیش از ازدواج

اغلب افراد زندگی مشترک را به شکل یک رویا می‌بینند و تصور می‌کنند بعد از ازدواج همۀ خواسته‌هایشان بدون هیچ مانعی فراهم خواهم شد، و بسیاری دیگر به این امید ازدواج می‌کنند که شخصی ایده‌آل بیاید و نیازهای اجتماعی، اقتصادی و یا عاطفی‌شان را برآورده کند. اما در بسیاری از موارد این اتفاق نمی‌افتد؛

برخی از باورهای غلطی که در مورد ازدواج وجود دارد:

 • عشق تمام مشکلات را حل خواهد کرد.
 • عشق همۀ نیازهای من را برطرف خواهد کرد.
 • ازدواج تنها راه رسیدن به استقلال فردی است.
 • ازدواج، منجر به ایجاد عشق و علاقه خواهد شد.
 • و…

اما زوجین با شرکت در جلسات مشاوره ازدواج قبل از عقد می‌توانند دیدگاه واقع بینانه‌ای نسبت به یکدیگر پیدا کنند و همچنین این جلسات به طرفین کمک می‌کند  تا تمام برداشت‌های نادرست‌شان را کنار گذاشته و با نگاهی عمیق و دقیق به این تصمیم و راهی که در پیش رو دارند بنگرند و همراه باهم مسیرِ پیشِ‌ِ رو را هموار کنند. مشاوره پیش از ازدواج ممکن است برای برخی افراد چالش‌هایی ایجاد کند و این احتمال وجود دارد که زوج‌ها در ابتدا به دلیل ترس یا اضطراب، از مشاوره اجتناب کنند یا از مشاوره وحشت داشته باشند. ممکن است در جلسات مشاوره ازدواج موضوعات دشوار یا زمینه‌های مهم نگرانی مطرح شود اما در صورتی که طرفین صداقت داشته و متعهدانه در جلسات حاضر شوند روند درمان می‌تواند به آن ها کمک کند تا در صورت بروز مشکل با حمایت درمانگر از آن عبور کنند.
برای دریافت فایل پاورپوینت نکات مهم مشاوره پیش از ازدواج اینجا کلیک کنید

در مشاوره پیش از ازدواج چه موضوعاتی بررسی می شود؟

برخی از زوج‌ها ممکن است برای اولین بار دربارۀ ارزش‌ها و باورهای فردی خود بحث کنند. برای برخی مطرح کردن اختلاف نظرها برای بحث ممکن است راهی باشد تا آنها را در روند درمان حل کرده و با موفقیت پیش بروند، اما برخی دیگر ممکن است تصمیم بگیرند که برخی مسائل آشتی‌ناپذیر هستند و از تصمیم به ازدواج صرف نظر کنند؛ اما آنچه مشترک است رسیدن به آگاهی پیش از انتخاب قطعی است.

تحقیقات نشان داده است که عامل اصلی طلاق و جدایی عدم ارتباط موثر زن و مرد است. مشاوران به زوجین کمک می‌کنند که توانایی ارتباطی خود را تقویت کنند، انتظارات واقع بینانه نسبت به ازدواج پیدا کنند و روش‌های حل تعارضات و اختلافات را یاد بگیرند. یکی دیگر از  علت‌های طلاق این است که زوجین پیش از ازدواج، برای شناخت کافی یکدیگر و کسب مهارت ارتباطات زناشویی، زمان کافی صرف نکرده‌اند و یا از خدمات مشاوره قبل از ازدواج آنلاین استفاده نکرده‌اند و چه بسا انتخابی داشته‌اند که هرگز مناسب آن‌ها نبوده است.

در جلسات مشاوره نیاز است که بعضی از مفاهیم مطرح شوند که ما به چند نمونه اشاره می‌کنیم:

 • دلیل ازدواج شما چیست؟
 • عشق از نظر شما چگونه است؟
 • چه کار هایی است که دوست دارید با یکدیگر انجام دهید؟

و سوالات دیگری که مفهوم عشق و باهم بودن را برای طرفین مشخص می‌کند.

نحوۀ برگزاری جلسات مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج به این صورت برگزار می‌شود که طرفین در بعضی از جلسات به صورت انفردی و در برخی جلسات به صورت مشترک حضور پیدا می‌کنند. در روند کار مشاور تلاش خود را به کار می‌گیرد تا ویژگی های شخصیتی طرفین را بررسی کند و با شناسایی و پیش‌بینی تعارض‌های احتمالی تصویری شفاف از شرایط موجود در مقابل آنها قرار دهد. این روند بنابر سبک کاری درمانگر نیز ممکن است متفاوت باشد. برای مثال در ابتدا یک جلسه به صورت مشترک صورت می‌گیرد و سپس هر یک از طرفین حق داشتنِ یک جلسه مشاوره فردی با مشاور خود را خواهند داشت و در انتها مشاوره به صورت مشترک برای جمع بندی، نتیجه‌گیری و به اشتراک گذاشتن نظرات طرفین برگزار می‌گردد.

مشاوره پیش از ازدواج چند جلسه است؟

تعداد جلسات مشاوره برای تمامی زوج ها یکسان نمی‌باشد و با توجه به مشکلاتی که ممکن است در زندگی آینده برای هرکدام از آن‌ها پیش‌بینی شود متغیر است؛ برخی از زوجین ممکن است به تعداد جلسات بیشتری نسبت به دیگران نیاز داشته باشند. صداقت در مورد تردیدها، انتظارات یا اهداف آینده ممکن است بعضاً منجر به درگیری‌های کوتاه مدت بین طرفین شود، اما بسیاری از زوج ها می‌توانند با کمک درمانگر به آن‌ها پرداخته و رابطه‌ای مستحکم آغاز کنند. مشاوره یک تجربه شخصی است که باید با نیازهای زوجین مطابقت داشته باشد. بسته به اینکه زوج ها به دنبال چه چیزی هستند یا اولویت‌هایشان چیست، تعداد و کیفیت جلسات نیز متفاوت خواهد بود.

مشاور ازدواج دقیقا چه کار می کند؟

مشاوره ازدواج شامل بحث در مورد جوانب مهم ازدواج است، از جمله مسائل فرهنگی، اعتقادی، رسوم، برنامه‌ریزی مالی، نقش‌ها در ازدواج، فرآیندهای تصمیم‌گیری، روابط خانوادگی، فرزندآوری و…

طی جلسات مشاوره قبل از ازدواج ابتدا میزان آگاهی زوجین برای این تصمیم بررسی می‌شود و ممکن است سوالاتی مطرح شود که موراد ذیل را شفاف کند
آیا طرفین برای ازدواج با یکدیگر مناسب هستند یا خیر؟
آیا آمادگی‌های لازم برای ساختن زندگی مشترک را دارند یا خیر؟
آیا نیازهای عاطفی طرف مقابل را می‌دانند یا خیر؟
آیا از نظر سلایق، رفتارها، فرهنگ، مذهب و… باهم هماهنگ هستند؟
آیا می دانند چگونه یکدیگر را خوشحال کنند؟
و ….
در شرایط عادی نیازی به حضور خانواده ها در جلسات مشاوره نمی باشد، اما اگر برای ازدواج مانعی از سوی خانواده ها وجود داشته باشد، مشاور در زمان مناسب از خانواده‌ها نیز برای حضور در جلسه مشاوره دعوت به عمل می‌آورد.
در واقع باید بدانیم که ازدواج یک پیوند بین دو نفر نیست، بلکه پیوند بین دو سیستم خانواده است.
طرفین باید به کمک مشاور و جلسات مشاوره درمورد مفاهیم زیر شناخت نسبی از یکدیگر به دست آورند :

 • میزان صمیمیت اعضای خانواده
 • میزان در دسترس بودن پدر و مادر
 • نیازهایی که در خانواده برآورده نمی شدند
 • موضوعات اختلاف پدر و مادر
 • و…
  شایان توجه است که یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث دوام یک رابطه می‌شود گرایش جسمانی دو طرف به یکدیگر است. چرا که اگر یکی از طرفین جسم دیگری را نپذیرد و یا صرفا به دلیل عوامل دیگر (سطح تحصیلات، امور مالی و…) به دنبال ازدواج با او باشد ممکن است پس از مدتی این رابطه به بن بست ختم شود.
  برای دریافت فایل پاورپوینت نکات مهم مشاوره پیش از ازدواج اینجا کلیک کنید

چرا به مشاور قبل از ازدواج مراجعه کنیم؟

مشاورین، برای آنالیز و بررسی دقیق افراد، آموزش دیده‌اند و از نشانه‌های اختلالات شخصیتی و روانی با‌خبرند، لذا بهترین فردی هستند که می‌توانند در مسیر انتخاب حیاتی زندگی کنار شما قرار بگیرند. همچنین ممکن است بررسی برخی مسائل، نظیر میزان تمایلات جنسی طرف مقابل و… برای افراد دشوار باشد؛ در چنین شرایطی مشاور با استفاده از پرسشنامه‌ها و گفتگو می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک کند که در خصوص مسائل جنسی نیز از طرف مقابلتان شناختی به دست آورید.

از مزایای بسیار مهم مشاورۀ قبل از ازدواج می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • تقویت مهارت‌های ارتباطی
 • بررسی مسائل مالی
 • بیان اهداف شخصی، زوجی و خانوادگی
 • حل تعارضات و مشکلات و کاهش استرس
 • بررسی گذشته و تاریخچۀ خانوادگی هر دو طرف
 • تشخیص نقاط قوت زوجین و رشد آن
 • بررسی ویژگی های شخصیتی

داشتن ازدواجی موفق و شاد نیازمند تلاش، سازش و دانش کافی است. جبران اشتباه بسیار سخت است، پس سعی کنید با بهره‌مندی ازمتخصصان زوج درمانی از بروز مشکلات و اشتباهات رایج پیش‌گیری کنید. لازم به ذکر است که در روند جلسات، مشاور زوجین را از مسائل موجود آگاه می‌سازد اما تصمیم‌گیری نهایی بر عهدۀ خود آن‌ها خواهد بود. مشارکت در مشاورۀ قبل از ازدواج به دلیل تعهدی که هر یک از طرفین به مشاوره و بهبود و تحکیم رابطه دارند، می‌تواند شروع مثبتی برای شراکت بلند مدتی چون ازدواج باشد.

پروتکل مشاوره پیش از ازدواج در مرکز مشاوره سرود زندگی

هفته اول
مراجعمدت زمان جلسهموضوعات مورد بررسی
خانم۱ ساعتمعرفی اولیه و دریافت اطلاعات شخصی، بررسی تاریخچۀ فرد از کودکی تا کنون، بررسی انتظارات هر فرد از ازدواج و همسر آینده، ارزیابی روانی و ویژگی های شخصیتی زوج به کمک تست های روانشناختی
آقا۱ ساعت
هفته دوم
مراجعمدت زمان جلسهموضوعات مورد بررسی
خانم۱ ساعتبررسی و مقایسه تست های انجام شده، بررسی آمادگی های فرد برای ازدواج، تشریح اهمیت شناخت و نوشتن ملاک ها، تکلیف برای رسیدن به ملاک های فردی و مطابقت آنها با ویژگی های طرف مقابل
آقا۱ ساعت
هفته سوم
مراجعمدت زمان جلسهموضوعات مورد بررسی
خانم و آقا۱ ساعتبررسی طرح های هیجانی و شناسایی عوامل فعال ساز آن
هفته چهارم
مراجعمدت زمان جلسهموضوعات مورد بررسی
خانم و آقا۱ ساعتجمع بندی نهایی و تمرکز روی تصمیم گیری
برای هماهنگی وقت مشاوره پیش از ازدواج
با شماره 09357669715 تماس بگیرید
و یا از طریق تلگرام، واتساپ، ایتا و … (در بالای همین صفحه) پیام بگذارید

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *